У ХХ столітті принцип національного самовизначення сформував політичні кордони сучасного світу. З одного боку, це була демократична хвиля, яка змела попередні авторитарні монархії й імперії. З іншого, нові національні держави почали відразу роздирати внутрішні конфлікти, а також вони швидко пішли війною одна проти одної. У всіх цих конфліктах кожна сторона мала свою версію національного самовизначення, яку намагалася нав’язати іншій. Так демократичний принцип перетворився на авторитарний. Найкраще це помітно на прикордонних територіях, якою було і лишається сучасне Закарпаття.
Лекція "Авторитарний бік національного самовизначення:“Возз’єднання” Закарпаття з Україною у 1944-1945 роках" погляне на те, як право на національне самовизначення було реалізовано на користь українців у перші роки радянської влади у Закарпатті. Мова йтиме про те, яким чином національне самовизначення сформувало сучасні кордони Закарпаття, виправдавши приєднання регіону до Радянської України. Також лекція торкнеться того, як реалізація цього права вплинула на взаємодію закарпатців з державними органами і що національні категорії почали значити у повсякденні для них. Загалом, ціллю лекції є показати реалізацію на практиці абстрактного принципу національного самовизначення, який через різні фактори набуває конкретної форми.
Ярослав Ковальчук - аспірант (PhD Candidate) з історії Університету Альберти (Едмонтон, Канада). Займається радянською історією Західної України періоду сталінізму. Також автор і ведучий подкасту Ловець чайок, присвяченого національним конфліктам.