Ідея цього дослідження виникла за мотивами громадської дискусії щодо судової системи та суддів. Читаючи щодня велику кількість новин і матеріалів на цю тему, наша команда задалася питанням, як це — бути суддею в сучасній Україні. Наявні українські дослідження не дали нам відповідь на це питання, тож ми вирішили запитати про це безпосередньо у самих суддів. Таким чином, дослідницький проєкт було побудовано на якісних методах. Вони передбачали глибинні напівструктуровані інтерв’ю із 30 суддями. Інтерв’ю проводилися віч-на-віч або за допомогою відеозв’язку протягом вересня–грудня 2022 року.
Звіт структурований таким чином.
Розділ «Як учасники дослідження ставали суддями» (авторства Івана Шматка) описує шлях опитаних нами суддів досуддівської кар’єри, зокрема їхню мотивацію. Також цей розділ містить рефлексії суддів щодо зміни процедури добору у 2010 році та того, як це вплинуло на їхню професійну траєкторію.
Розділ «Повсякдення»складається з п’яти частин, які є відносно самостійними. Перша частина — «Інфраструктура та кадровий голод» (авторства Дафни Рачок) — має на меті дати читачу зрозуміти ті матеріальні умови, в яких працюють українські судді. Друга частина — «Навантаження» (авторства Дафни Рачок) — містить інформацію проте, скільки справ розглядає український суддя, а головне — рефлексії суддів проте, як рівень навантаження впливає на їхню роботу та правосуддя. Третя частина— «Кожному судді свої справи» (авторства Марії Соколової) — розповідає про справи,з якими стикаються судді, а також про складнощі в розгляді окремих категорій справ. Четверта частина — «Від привітання до ухвалення рішення» (авторства Марії Соколової) — це спроба описати процесуальну складову роботи суддів. Якщо попередні частини відповідали на питання «що» та «скільки», то ця частина широкими мазками показує «як». Зрештою, остання, п’ята частина — «Судді про публічну дискусію» (авторства Сергія Баглая) —присвячена рефлексіям суддів про поточний стан публічного висвітлення роботи судів.
У розділі «Повномасштабна війна» (авторства Дафни Рачок) описано те, як війна вплинула на роботу суддів. Зокрема, висвітлюються такі проблеми як евакуація,пошкодження інфраструктури, особливості роботи суддів під час воєнного стану.Крім того, висвітлені нові правові й етичні проблеми, з якими стикнулися судді з початком війни.
Останній розділ, який ми ризикуємо подати замість висновків, — «Суд у публічному дискурсі» (авторства Сергія Баглая) — це спроба вписати результати дослідження у ширший контекст і поділитися власними рефлексіями щодо проблеми висвітлення діяльності судів на сьогоднішній день.
Звіт розрахований на широкий загал,і ми сподіваємося, що він дозволить читачам і читачкам сформувати більш нюансоване уявлення про сучасного українського суддю.
Виконання цього проєкту не було б можливе без підтримки Міжнародного фонду «Відродження», а також без наших респондентів і респонденток. Ми вдячні суддям, які взяли участь у цьому дослідженні і поділилися з нами своїм досвідом, думками та проблемами.