Нацполіція України може почати використовувати Taser – електрошокери нелетальної дії, американської компанії Axon. Сергій Баглай, директор ЦСПК з'ясував навіщо українській поліції недешеві шокери та що з ними не так.
Рішення закупити Taser було мотивовано тим, щоб поліцейські менше застосовували вогнепальну зброю. Втім, якщо ви спробуєте знайти інформацію про те, як часто поліція в Україні використовує зброю смертельної дії у своїй роботі – наткнетесь лише на вижимки законодавства про те, що дозволено і що заборонено співробітнику поліції. Насправді, даних в публічному доступі нема. Про це не згадує голова Нацполіції у річних звітах, цим не переймається Генпрокуратура. Це маркер нетранспарентності відомства і спроб приймати управлінські рішення без попередньої оцінки ситуації та громадського обговорення.
Водночас застосування вогнепальної зброї – це навряд чи основний недолік діяльності органів правопорядку в Україні (що не відкидає суспільну важливість відкритих даних про це). Українська поліція достатньо нечасто використовує табельну зброю у своїй роботі. Самі ж співробітники постійно нарікають на зарегульованість і жорсткий контроль з боку керівництва у питанні застосування саме вогнепальної зброї. Це спостереження спонукало професора кримінології Меттью Лайта з Університету Торонто рекомендувати американській поліції цікавитись досвідом українських колег.
Набагато частіше в Україні йдеться про повсякденне брутальне поводження і перевищення сили правоохоронцями. Електрошокери, які належать до менш летальної зброї (less-lethal weapons) навряд чи стримуватимуть агресію, а навпаки можуть ескалувати ситуацію. Відповідно до результатів дослідження британських науковців 2018 року, присутність шокерів на 48% збільшувала ймовірність застосування сили поліцією. “Як і у випадку з іншими видами зброї, наявність Taser призводить до посилення агресії”, – підсумовують статтю автори.
Більше того, Taser – не є абсолютно безпечним для здоров’я. Для людей, які страждають на серцево-судинні захворювання або мають проблеми з диханням – розряд току може бути смертельним. Reuters спеціально моніторить ситуацію у США, де з 2000 року по сьогодні загинула 1081 людина від застосування Taser. Amnesty International у своєму звіті від 2007 року застерігала експорт шокерів компанії Axon у країни, де фіксують тортури та інше жорстоке поводження працівників поліції.
Нагадаємо, що у червні Нацполіція уклала угоду з ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Система» про закупівлю 200 шт. Taser X2 на 32,85 млн грн. Штатна чисельність патрульної поліції становить 18,100 людей, фактична – 14,700. Закликаємо МВС переглянути ідею екіпірувати решту патрульних шокерами, оскільки ця політика не лише надміру дорога, але й контрпродуктивна стосовно стримування насилля.